30 Eylül tarihine kadar e-ticaret paketlerinde indirimleri kaçırmayın!

Sanal Alışverişe özel vergi dairesi
İnternetten mal ve hizmet satan platform temsilcileri sonunda Maliye’nin kapısını çaldı. Maliye Bakanı Naci Ağbal ile görüşen uluslararası şirket yetkilileri, Türkiye’de yerleşik olmayı ve kurumlar vergisi ile KDV gibi vergileri kabul etti. Ağbal, internetten mal satan platformlar ile bu platformlar üzerinden mal satan şirketler için özel vergi dairesi kuracaklarını söyledi.

E-bülten listesine katıl
Haber, duyuru ve kampanyalarımızdan e-posta ile haberdar olmak isterseniz aşağıdaki ilgili alanlara e-posta adresinizi ekleyerek kaydolabilirsiniz.
Sanal Alışverişe özel vergi dairesi

Yurtdışından Türkiye de dahil dünyanın bir çok ülkesine internet üzerinden ürün satan dev şirketlerin temsilcileri, kendileriyle ilgili yasal mevzuat düzenleme yapılması için Maliye Bakanlığı’nın kapısını çaldı. Amazon Alibaba, AliExpres.com, eBay, Everbuying, DealExtreme, Asos ve TinyDeal gibi dev şirketlerden bazıları ile yapılan görüşmelerde Türkiye’de yerleşik olmayı ve kurumlar vergisi ile KDV gibi vergileri vermeyi kabul etti. Elektronik ticarete stopaj getirmeyi planlayan Maliye Bakanlığı, daha ileri bir aşamaya geçerek bu dev firmaların önde gelenleri ile masaya oturdu.

MÜKELLEF OLACAKLAR

Görüşmeyle ilgili değerlendirmelerde bulunan Maliye Bakanı Naci Ağbal, e-ticaretin Türkiye’de vergilendirilmesi konusunda sona yaklaştıklarını belirtti. Hem yurtdışından Türkiye’ye mal satan global şirketleri, hem de Türkiye’deki yerleşik vatandaşlara elektronik ortamda hizmet sunan platformları mükellef yapacaklarını ifada eden Ağbal, elektronik ticareti hem stopaj yoluyla vergilendirme, hem de doğrudan vergi mükellefi yapma konusunda çalışma yaptıklarını kaydetti. Ağbal, “Bir mal satan platform var, Platform firması yöneten şirket Türkiye de vergi mükellefi olacak. Ayrıca Türkiye’de devamlılık arz edecek şekilde platform üzerinden mal satan yabancı ülkelerdeki firmalar da burada vergi mükellefi olacaklar” dedi.

Kaynak : Hurriyet.com.tr


2016-07-06
Home Background Home Background Left